دقیقا 8 سال پیش بود که شرکت INFINITY WAR     شاهکاری به نام CALL OF DUTY    را خلق کرد شاهکاری که به مراتب زیباتر از MEDAL OF HONOR    بود انها جنگ جهانی را در قالب بازی ای زیبا و به یاد ماندنی به بازار عرضه کردند که توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند در سال 2003 INFINITY WAR    باز هم دنباله این عنوان رو ساخت و عرضه کرد و باز هم توانست نمرات خوبی را کسب کند اما در سال 2005  TREYARCH     قسمت سوم  را عرضه کرد که تنها فقط اسم  CALL OF DUTY       رو دنباله خودش میکشید  ACTIVISION      که دید تریارچ عنوانی ضعیف از جنگ جهانی دوم رو عرضه کرده باز به سراغ  اینفینتی وار رفت   اما اینبار عنوانی مستقل را در سال 2006 عرضه کردند که دیگر در اون خبری از جنگ جهانی اول و دوم توش نبود و به جنگهای عصر مدرن مربوط میشد(زمان حال)  و به عنوان بهترین بازی سال 2006 انتخاب شد.

ACTIVISION      شانس دوباره ای به تریارچ داد که تاحدودی در word at war 2008     جبران کردسپس اینفینتی وارد در 2009  با جنگاوری مدرن 2 وارد شد که در واقع بهترین قسمت این سری تا قبل از black ops  بود   جنگاوری مدرن 2 به قدری زیبا و واقعی ساخته شده بود که  سرو صدای زیادی را هم به پا کرد و توانست پر فروشترین بازیه سال 2009 لقب بگبره

و اما .........

پس از اخراج کارکنان اینفینتی وار به خاطر سود کلانی که از فروش جنگاوری مدرن 2 بدست اورده بودند سرانجام استدیو بازی سازی  اینفینتی وار یکی از استدیو های ACTIVISION بود درش (تخته شد)و باز ACTIVISION  به سراغ  TREYARCH     رفت و فشاره بسیار زیادی رو به انها متحمل کرد به طوری که تریارچ مجبور شد عنوانی جدید رو خلق کنه با همون عناصر مثبتی که در جنگاوری مدرن 2 وجود داشت.

 بله black ops    نامی جدید در واقع قسمت هفتم از این عنوان هست که به نظر من عنوان خوش ساختی هم شده و در واقع جنگی  مدرن در دل عصر قدیم میباشد که صحنه های خشونت امیزه وحشت ناکی در اون قرار داره که تا الان در سری call of duty    شاهدش نبودیم  ولی باز نقاط ضعف وقوت خودش رو داره و توانست خود را به عنوان یک ندای وظیفه واقعی بیان کنه

با ما همراه باشید...

داستان :

امریکا باز هم بهانه های همیشگی جنگ در واقع black ops   در زمینه داستان کمی به واقعیت نزدیک هست تا modern warfare 2    ویتنام جنگی که تاریخ او را از یاد نمی برد کشت وکشتارهای نرم و بی صدا  اتش زدن مردم دار زدن کودکان در روستا ها  و هزار و یک اتفاقی که واقعا در  این بازی نشان داده می شود و واقعیت ها را به گونه ای بیان میکنند داستان این قسمت در مراحل زمانی طی سالهای 1963  . 1948.  1968  . در دوران ریاست جمهوری کندی رئیس جمهور پیشین امریکا  به وقوع می پیونددداستان بازی درباره سربازیست به نام الکس میسون او یکی از ماموران امنیتی رئیس جمهور کندی میباشد او در واقع هم کارکتر اصلی داستان هست هم راوی داستان کارکتر منفی داستان شخصی هست به نام گرنوویچ که او نیز یک روس است و طی یک عملیات و یا در واقع بهتره بگیم دو کودتا علیه دولت امریکا که یکی در زمانی که میسون هنوز زندانی نشده بود در پادگان نظامی ای که قرار بود یک راکت شیمیایی را به امریکا برتاپ کند میسون و وودز مانع  پیروزی او شدند و دومی هم مربوط به بعد از نجات داده شدن میسون توسط هادسون مامور امنیتی رئیس جمهور میباشد که  قرار  بود توسط یک ناو جنگی جنگ افزارهایش را به افسا نقاط مختلف جهان اعزام کندداستان بازی در واقع ادامه نسخه word at war 2008     می باشد که در این نسخه شخصیت های از جمله  ویکتور رزنو  و  دیمیتری کارکتر  قسمت پنجم هم در این بازی حظور  دارد و نوع کشته شدنش را رزنو بازگویی میکنددر واقع داستان بازی بسیار به modern warfar 1    و 2  شبیه هست در کل بخش داستانی بازی خوب نوشته شده و شما رو درگیر داستان میکنه  حظور کندی . ویکتور رزنو . و دیمیتری . و همچنین شخصیت جالب و مشکوک میسون در این قسمت از نقاط قوت بازی میباشدداستان بازی در مناطق . کوبا . ویتنام . امریکا. هنگ گونگ . به وقوع میپیوندد.

گرافیک:

بازی با همان موتور پایه ایی اکتیویژن ساخته شده که متاسفانه مشکلات ریز و درشتی هم توش داره که در ادامه شرح خواهیم داد اولین چیزی که در این قسمت جلب توجه میکنه طراحی خوب شخصیت هاست که واقعا در نوع خود عالی هست نوع حرکت کردن نگاه کردن و حتی عرق کردن کارکترها به زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده طراحی اسلحه ها متاسفانه ان چیزی نبود که اننتظارش را داشتیم طراحی سلاح ها کمی خشک است افت فریم در بعضی از مواقع وحشتناک  است البته نه به اندازه medal of honor     که واقعا مدال افتخار از تمامی جهات یک عنوان ضعیف بود  انفجارهای بازی کمی بهتر از modern warfar2  طراحی شده که مثلا در جنگاوری مدرن 2 ما بیشتر شاهد دود در انفجارها بودیم تا اتش که black ops  این خاصیت را به خوبی جبران کرده بعضی از صحنه های بازی  ان قدر زیبا طراحی شده که احساس میکنیم  کارکتر به ما نیاز داره مثلا مرحله ای که توسط ارتش کوبایی شما رو اصیر کردند و شما رو وادار به بازی رولت روسی  میکنند و همچنین خون در این بازی به خوبی طراحی شده دشمنان به واسطه تیراندازی و انفجار اعضای بدنشان را از دست میدهند که این یکی از خاصیت های خشن تریارچ هست   تریارچ این شانس را داشت که انصافا محیط های بزرگی را خلق کرده که هرکدام به زیبای  طراحی شده و شما رو به ان دوران میبرد انها حتی از پنتاگون هم دریق نکردن ساختمان کنگره و پارلمان پنتاگون واقعا زیبا طراحی شده میان پرده های بازی هم بسیار زیباست که بر اساس اسناد وشواهت بازگو میشود در کل بخش گرافیکی بازی همراه با نقاط ضعف و قوتی که دارد باز هم شما رو ترغیب میدهد تا بازی را ادامه دهید.

صدا گزاری:

تریارچ همیشه دنبال نواوریست ولی گاه برای بیان این نواوری هایش دچار مشکل میشود و یا به گونه ایدیگر نمی تواند ان ها راا خوب بیان کند اما در black ops   مضیت را به خوبی اعمال کرده یکی از بخشهای جدیدی که به قسمت صدا گزاریه بازی اضافه شده حرف زدن خود کارکتر بازیستکه میتواند با هم تیمی هایش صحبت کند و صدایش را در طول بازی به طور مفصل بشنویدموسیقی هایی که برای بازی ساخته شده بسیار زیباست و جوی حماسی را برای شما به ارمغان می اوردبرخلاف قسمت های گذشته این بار black ops    صدی اسلحه ها رو به خوبی  تنظیم کرده که هر اسلحه ای صدایی خاط رو برای خودش دارهدر مناطق  ویتنام صحنه هایی که با نبرد با افراد دارید یکی از حساس ترین صحنه هاست که صدای سیلی عظیم از لشکر حمله کننده را به شما میدهد در کل بخش صدا گزاری بازی خوب است در کل بخش صدا گزاری بازی خوب است.

 

گیم پلی:

اصلی ترین بخش بازی یا به گونه ای دیگر هسته اصلی یک بازی شوتر اول شخص به خوبی شما رو با بازی درگیر میکنه و از اون جایی که این بازی یک CALL OF DUUTY  هست به خوبی توانسته خود را به عنوان یک CALL OF DUTY  معرفی کند و مانند نسخه سوم نه فقط اسم این عنوان رو یدک بکشد این بار تریارچ نه تنها  عنوانی متفاوت از CALL OF DUTY   خلق کرد بلکه توانست خود را با رقیبانی همچون اینفینتی وارد مطرح کند و واقعا نو اوری در بازی زیاد است همون طور هم که گفتم از عنوان تاپیک که خوندید واقعا جنگی مدرن در عصر قدیم هستو تریارچ فشاره زیادی را در این قسمت تحمل کرده عناصر مخفی کاری   . هلیکوتر سواری . استفاده از موشک دوربرد . . قایق رانی . از نکات جدید این بخش هست بازی از همان لحظه ای که شروع میشه تا همان لحظه ای که به پایان میرسد شما شاهد جلوه های ویژه زیبایی در گیم پلی هست به قول اقای نیکوفر واقعا  BLACK OPS با همان عناصر مثبت جنگاوری مدرن 2  معجون جدیدی از گیم پلی رو به شما داده گیم پلی بازی سرشار از هیجان به علاوه صحنه های خشن بسیار زیادی هست که تا الان در این سری سابقه نداشته صحنه های درکیری در ویتنام در جنگ و زیر اب هنگامی که دشمنان رو میخواین سر ببرین واقعا چندش اور هست و همون طوری که میدونید این بازی درجه سنی 18 سال رو کسب کرده که تا الان دومین بار در سری CALL OF DUTY   می باشد یکی از بخشهای جالب در گیم پلی بازی سلاح ها میباشد که تنوع نسبتا خوبی را دارند در اغلب مراحل شما میتوانید از 5 سلاح تا 8 سلاح رو استفاده کنید سلاح هایی رو که یگان مربوطه به شما داده اند و سلاح هایی رو که در بعضی از مراحل دشوار به شما داده میشود مانند مرحله شناسایی منطقه دشمن (پرتاب راکت) اسلحه تیر کمان که دوقابلیت را داراست یکی تیر معمولی به صدا طرف را از پا درمیاورد و دیگری تیر انفجاری که بعث قطع عضو و کشته شدن طرف و یا  برای منفجر کردن تجهیزات نظامی استفاده میشود مراحل هلیکوپتر سواری هم بسیار جالب هست بمباران کردن کوبایی ها تویه این مرحله خیلی میچسبهو هلیکوپتر بر اساس تیرهایی که بهش از طرف دشمن برخورد میکنه دچار شکستگی شیشه . بلند شدن دود . و اتش گرفتن میشه که واقعا صحنه های زیبایی هست ضمنا یکی از نکات ضعف این قسمت اگر یادتون باشه شخصیتی که در اولین روزهای معرفی BLACK OPS همه اونو با جوو نیهای کاپیتان مک تاویش اشتباه میگرفتن در تریلر ها این شخص در مرحله کوهستان هر دو چشمش سالم بود ولی چه شد که در مرحله منهدم کردن راکت جنگی اون رو کور کردن بخش گیم پلی بازی برای یک گیمر حرفه ای 6 ساعت و 54 دقیقه طول میکشه و برای افراد اماتور که علاقه به این سبک دارن 10 ساعت که نسبت به جنگاوردی مدرن 2 بهتر و طولانی تر شده در کل بخش گیم پلی بازی شما رو راضی میکنه.


شخصیت Weaver که بهش اشاره کردم در این عکس چشماش سالمه ولی در بازی چشمه چپ خودش کوره.


منبع:www.pardisgame.net

نوشته شده در تاریخ جمعه 5 آذر 1389    | توسط: حسین تندرو    | طبقه بندی: نقد و بررسی بازیها،     | نظرات()